• Var tredje småföretagare saknar säkerhetskopia i molnet

    Sverige rankas som tredje bäst i 2017 års EU-index för digitalisering och näst bäst på att använda molnet. Samtidigt visar en undersökning från Visma att en av tre småföretagare i landet inte säkerhetskopierar företagets data och system i molnet.
    2017-03-23 01:00
  • E-handeln växer med 17 procent i år

    Under 2016 växte den totala e-handeln med 16 procent. Prognosen för 2017 är 17 procents tillväxt vilket motsvarar 9 procent av den totala detaljhandeln. Detta enligt e-barometern som tas fram av PostNord i samarbete med Svensk Digital Handel och HUI Research. 
    2017-03-14 01:00
  • Svagt uppåt för nyföretagandet i februari

    Antalet registreringar av nya företag ökade marginellt, med 1,3 procent, i februari jämfört med samma månad i fjol. Nyföretagandet har därmed minskat med 5,1 procent under årets första månader.
    2017-03-01 01:00

PERSONAL

Tomas Lind

Tomas Lind tomas@revborg.se

Curt Simlund

Curt Simlund curt@revborg.se

Christina Hansson

Christina Hansson chris@revborg.se

Jens Petersson

Jens Petersson jens@revborg.se

.

Magnus Jonasson

Magnus Jonasson magnus@revborg.se

Anita Göransson

Anita Göransson anita@revborg.se

Anita Nilsson

Anita Nilsson anitan@revborg.se

Christer Hildebrand

Christer Hildebrand christer@revborg.se

Länkar

  • Ekonomifakta - Uppdaterade siffror som kan vara bra att veta.
  • Skatteverket - På skatteverkets sida kan du bland annat ladda ner broschyrer, blanketter, lämna in deklarationer, titta på ditt skattekonto samt få information om allt som berör skatter.
  • Bolagsverket - Här kan du hitta blanketter och informationsmaterial om att starta, driva och avveckla företag. Dessutom går det bland annat att beställa registreringsbevis, årsredovisningar och mycket annat.
  • Deloitte - Revisionsbyrå där vi har bra samarbete med Kalmarkontoret.
  • Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB - Revisionsbyrå i Kalmar som vi har bra samarbete med.

Dokument

Genom denna länk:

http://sdrv.ms/1irouZn

kan ni själva skriva ut dokument som vi tillhandahåller.